Coal Shed Music Festival
HOME PERFORMERS SCHEDULE OF EVENTS PHOTO GALLERY FOOD BANK OUR SPONSORS CONTACT US

    FEATURED ARTISTS
    OUR COMMUNITY
    GETTING HERE
    IN THE NEWS
    RESOURCES




    Follow us on FaceBook
                follow the Coal Shed Music Festival on FaceBook











Coal Shed Music Festival 2018 Schedule

Week 1 August 10 – 12

Coal Shed Stage

 

Fri Aug 10

Sat Aug 11

Sun Aug 12

Afternoon
(Starting at 1 PM**)

12 noon: Youth Talent Showcase

Afternoon (hosted by Laurent d’Entremont):
Simon Babcock;

Young and Reckless;

Madison Atkinson-Newell;

Floyd d’Entremont;

TBA;

Richard Doyle

Morning: (starting at 9 AM): Buy, sell, trade musical instruments & equipment;

Kitchen Party hosted by Sue & Arden (10-12)

12 noon: Youth Talent Showcase featuring The Foggy Bottom Boys

Afternoon (hosted by Kevin Northup from CJLS):
Lance, Larry & Chris;

Fogey;

Duncan Draper & Harvey Mariotte;

Tusket River Jammers;

Aaron Grant

11 AM: Church Service hosted by North Baptist Church

Afternoon:
The Northmen;

Southwind;

John Foote;

Ken Shirley & Knight Shades;

Pauline & Arnold;

Wesleyan Church Group

Evening
(Starting at 6 PM**)

(Evening hosted by Ann McKenzie, Manager of TD):
The Wilsons;

Eggo;

Hard Days Knights;

Hourglass

(Evening hosted by Wade Cleveland):
Ron Muise and Country Sounds;

Salem Road;

Scallywags;

MC Band

Evening Concert – Singalong Jubilee Memories with Blain Henshaw, Garth Proude & Georges Hebert (8 PM)
Download the poster.

Killam Building

 

Fri Aug 10

Sat Aug 11

Sun Aug 12

Evening

Brooklyn Kitchen Party (7-9)

Kitchen Party with Brian Duncan & Friends (7-9)

 

** Unless otherwise noted

Special Events:

Saturday, August 11, August 18 & August 25: Musicians’ Flea Market/Yard Sale will be on again this year (starting at 9 AM)

Week 2 August 17 – 19

Coal Shed Stage

 

Fri Aug 17

Sat Aug 18

Sun Aug 19

Afternoon
(Starting at 1 PM**)

12 noon: Youth Talent Showcase
Afternoon (hosted by Laurent d’Entremont):
TBA;

John Paddock;

Eli Robichaud;

Roger Bourque;

Tide & Timbre

Morning: (starting at 9 AM): Buy, sell, trade musical instruments & equipment;

Kitchen Party hosted by Sue & Arden (10-12)

12 noon: Youth Talent Showcase

Afternoon (hosted by Cory Clamp):
Linda & the Boys;

David Mahoney;

Too Many Fingers;

Patrick Murray;

Myra LeBlanc

11 AM: Church Service hosted by the Pentecostal Church

Afternoon:
The Barrs;

Pentecostal Church Group;

Shepherds’ Joy;

Knights of Columbus Choir;

Ben Paquin from Daily Bread Ministries

Evening
(Starting at 6 PM**)

The Port Roseway Strutters;

Bob Vacon;

Country Outlaws;

Mountain Ridge;

Submerged

The Hillbilly Band;

Weather Advisory (website);

The Farm Team;

Sign of Life;

Dave Burbine & Traditional Country

(Evening hosted by Wade Cleveland):
Dan MacKinnon Concert (website) (6 PM);

Terry Kelly Concert (website)
(7 PM)

Rudder’s Stage

Killam Building

 

 

Fri Aug 17

Sat Aug 18

Sun Aug 19

Evening

Kitchen Party with Amber Hiltz (7-9)

Songwriting Circle with Lynne Crowell (7-9)‡

 

** Unless otherwise noted
‡ Lynne Crowell is a Nova Scotia Country Music Hall of Fame inductee. Her guests will include John Snyder, April Scott, Chet Buchanan, and Judy Cleveland.

Week 3 August 24 – 26

Coal Shed Stage

 

Fri Aug 24

Sat Aug 25

Sun Aug 26

Afternoon
(Starting at 1 PM**)

Noon: Down the Line;
Wade, Paul and Pat

Afternoon (hosted by Laurent d’Entremont):
A & R Entertainment;

John Foote;

Connie Saulnier;

Tumbleweed;

Shannon Malone;

Down the Line

Morning: (starting at 9 AM): Buy, sell, trade musical instruments & equipment;

Kitchen Party hosted by Sue & Arden (10-12)

Noon: Scotty Reid

Afternoon:
Richard LeBlanc & Susan Kerr;

Amber Hiltz;

Sue & Arden;

Ken Shirley & Knight Shades;

Announcement of the winner of the songwriting contest

Songwriting circle hosted by Campbell & Green (2:00 pm in the Killam Buiding)

11 AM: Church Service hosted by Temple Church

Afternoon:
John Paddock;

Tumbleweed;

Band 2gether;

Shirley Durling;

The Ukeladies

Evening
(Starting at 6 PM**)

Brian Doucette;

Lynne Crowell;

Area 34;

Ruth Manning and the Prospectors

Lynnea Rose;

Campbell & Green;

Yarmouth Shantymen;

Naming the Twins (website);

Connie Saulnier

Country Show with several members of the Nova Scotia Country Music Hall of Fame — and a special Lifetime Achievement Award presented to Vic Mullen

Festival closes following the Country Show. Thanks Everyone!

Rudder’s Stage

 

Fri Aug 24

Sat Aug 25

Sun Aug 26

Evening

Moonlight Swing Band (7-9)

Pembroke Kitchen Party (7-9)

 


** Unless otherwise noted
Please Note: This list is updated as acts are confirmed and it is subject to change. Sometimes changes occur at the last minute and cannot be avoided. Thanks for your understanding.
Last updated August 24, 2018

Download a printable schedule.

free music concert at the Yarmouth waterfront

Website Disclaimer | Sitemap | Powered by novascotiawebdesign.com